30.09.2017

SOYA TOFUSU


Yarım kilo soya fasulyesini 6 saat suda bekletin. 6 saatin sonunda suyunu süzün. Soya fasulyesini hepsini birden olmamak kaydıyla, kısım kısım robotta suyla çekin. Bu aşamada bildiğiniz soya sütü yapıyoruz. Daha sonra soyanın sütüyle posasını tülbent yardımıyla ayrıştırın. Posayı poşetleyip dondurucuya kaldırın (çünkü epey posa çıkıyor) Elde ettiğiniz soya sütünü bir tencerede kaynayana kadar devamlı karıştırın. Kaşla göz arasında taşacağı için gözünüz üstünde olsun. Kaynadığı anda altını kısıp bir 5 dk da bu şekilde pişirin. Daha sonra tencereyi bir kenarda soğumaya bırakın.
Genişçe bir kaba 250 ml taze limon suyu sıkın. Soya sütü 30-40 dereceye kadar soğuduğunda tencereyi alıp olabildiğince yüksekten, ağır ağır limon suyunun içine dökün. Köpürdüğünü göreceksiniz zaten. Bu karışımı 5 dk hiç dokunmadan bekletin. Sonra tekrar ayrıştırın. Tülbentte kalan kısım tofu olacak. Tülbente kare ya da dikdörtgen bir şekil verip üstüne ağırlık koyun. Çaydanlık olur, taş olur, başka şey olur size kalmış. Yarım saat-45 dk bekletin, tülbenti açtığınızda soya tofunuz hazır. Tülbentin rengine dikkat etmekte fayda var şekil-A'da görüldüğü üzere :) Posayla ne yapacağınızı başka bir postta anlatacağım.


2 yorum:

  1. off çok güzel gözüküyor :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evde yapılan soya tofusu öyle böyle değil gerçekten çok lezzetli oluyor :) Ama hazır olanları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. Teşekkür ederim.

      Sil