3.09.2017

BROKOLİLİ NOHUT UNU OMLETİVegan olduğum günden beri 'Bu veganlar kahvaltıda ne yiyor yahu?' sorusuna 'Ne yemiyor ki?' cevabı vermekle meşguldüm. İnstagram hesabımı geri alabilirsem (Farkındayım dilime çok doladım; ama çok üzüldüm bu duruma. Onca emeğin bir anda ortadan kaybolması üzüyor haliyle.) kahvaltı tabaklarını da burada paylaşacağım. Alamazsam aynı tabakları tekrar hazırlayıp yine burada paylaşacağım :) Sonuçta her gün kahvaltı ediyoruz değil mi?

Benim favorilerimden biri 'nohut unu omleti' Başlarda bu kadar fanı değildim; çünkü işin püf noktalarını henüz kavramamıştık. Zamanla, nohut unuyla vegan omlet yaptıkça kendimizi aştık ve hepsi birbirinden lezzetli vegan omletler hazırlar olduk. Boy boy, çeşit çeşit, tat tat... Aşağıda vereceğim tarifte brokoli yerine mantar, zeytin, maydanoz, kabak ya da aklınıza gelen herhangi bir şey kullanabilirsiniz; ama benim kişisel görüşüm en güzelinin brokoli ile yapılan olduğudur :) 

İki kişilik (iki adet) vegan omlet için 1 su bardağı nohut ununa ihtiyacımız var. Nohut unu birçok markette satılıyor, bulamazsanız evde kendiniz de yapabiliyorsunuz. Veganlar için nohut ve nohut unu tam anlamıyla vazgeçilmez iki besin kaynağı. Paylaşımlar arttıkça ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten.

Nohut ununu kuru bir kaba alıyoruz. Biraz tuz, karabiber, pulbiber, nane, kekik (ağız tadınıza göre baharat) ilave edip güzelce karıştırıyoruz. Malzemeler karıştırılırken kuruları ayrı sıvıları ayrı karıştırıp hepsini en sonra buluşturmakta fayda var diyor Yunus. Daha sonra bu kuru karışımın üzerine azar azar su ilave ederek çırpılmış yumurta (kıvamı ifade etmek için herkesin bildiği genel geçer bir şey söylemem gerekiyor) kıvamına gelene dek karıştırıyoruz.

O sırada tavaya biraz ayçiçek yağı koyup vegan omletimizi ne'li yapacaksak o malzemeyi soteliyoruz. Son olarak da nohut unu ile hazırladığımız karışımı tavadaki malzemenin üzerine gezdirerek döküyoruz. Nohut unu birbirini ve malzemesini kolayca tutan bir madde. O nedenle 'Ya dağılırsa?' korkusu yaşamadan kendinize güvenerek yapın vegan omletinizi. Her iki tarafı da iyice pişirdikten sonra da afiyetle yiyoruz.

Not: Nohut ununa ne kadar yağ verirseniz o kadar içer. Bu yüzden nohut unu kullandığınız her seferinde yağı olabildiğince az tutun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder